A magyar népesség egy százaléka érzékeny a gluténre, erre a számos gabonában megtalálható fehérjére, ám csak töredékük van tisztában rendkívül változatos tüneteket produkáló betegségével.
- A coeliakia hátterében genetikai okok állnak, amelyek hajlamosítanak a betegség kialakulására - mondta bevezetésképpen dr. Gárdos László, a megyei kórház gyermekosztályának főorvosa.
- Feltételezések szerint bizonyos hatások, például vírusfertőzések váltják ki a kóros folyamatot, melynek eredményeként elkezdődik a vékonybél nyálkahártyája pusztulni. Emiatt nem szívódnak fel a tápanyagok, viszont bizonyos toxikus anyagok bejuthatnak a szervezetbe. Mindez rendkívül változatos tüneteket okoz. Több évtizede még szinte csak a gyermekkori sorvadás, elégtelen súlyfejlődés, krónikus hasmenés gyakori okozójaként volt ismert a coeliakia, az utóbbi években azonban az új diagnosztikus eljárásoknak köszönhetően igazolódott jelenléte betegségeknél is, amelyek esetében erre korábban nem gondoltak.
Kiderült, hogy számos felnőttkori betegség hátterében ez a kórokozó áll. Például olyan banális tünetek, mint fáradékonyság, vashiányos vérszegénység, bizonyos bőrelváltozások, s emellett okozhat meddőséget, neurológiai tüneteket is - sorolta a főorvos.
- A lisztérzékenység gyógyszerrel nem gyógyítható, ám diétával rövid időn belül elérhető a szervezet teljes mértékű regenerálódása - hívta fel a figyelmet Gárdos László. - A vékonybél elpusztult nyálkahártyája helyreáll, teljes értékű lesz az egészséges emberével. Igaz, marad az érzékenység a gluténre, ezért ezt teljesen száműzni kell a táplálkozásból.
A betegséget azonban pontosan, szakmai kritériumok alapján kell diagnosztizálni (elsőként szerológiai vérvizsgálat , majd ennek pozitivitása esetében vékonybélbiopszia), enélkül felesleges bármiféle diéta. Annál is inkább, mert ez nem meghatározott ideig tartó kúrát jelent, hanem az élet végéig követendő étrendet.
A betegségnek egyébként - mint a főorvos elmondta - három fázisát különböztetik meg. Kifejlődött formájában a klinikai tüneteken túl a vérben kimutatható az ellenanyag, a vékonybél nyálkahártyája károsodott. De ez csak a jéghegy csúcsa: a coeliakia másik, csendes szakaszában az immunológiai folyamat elindult, károsodtak a bélbolyhok, de még nem jelentkeztek a tünetek.
- A legnagyobb azok köre, akiknél már kimutatható a kóros autoimmun folyamat, de más következménye még nincs a betegségnek. Bizonyos felmérések azt mutatják, hogy a magyar lakosság egy százaléka gluténérzékeny, ez megyénkben körülbelül 3000 embert jelent. Ezzel szemben a nyilvántartott betegek száma alig százas nagyságrendű, ami azt jelzi, sokan nincsenek tisztában betegségükkel, ezért lenne fontos a diagnosztizálása - figyelmeztetett az osztályvezető főorvos. - Kutatások bizonyítják, hogy a kezeletlen lisztérzékenység felnőttkori következményeként számos egyéb betegség (csontritkulás, rosszindulatú nyirok- és vékonybéldaganatok) előfordulása az átlag többszöröse. Ezek kezelése rendkívül drága, így a szűrés ilyen szempontból is fontos lenne.
Nos, a közeljövőben ilyen akciót szervez a Lisztérzékenyek Zala Megyei Egyesülete. Mint elnökük, Kóborné Csákvári Márta elmondta, legalább ezer, 12-14 éves gyermek vizsgálatát kívánják megszervezni. Az egyszerű vérvétellel járó szűrés várható költsége 1,8 millió forint, amelyet támogatásokból remélnek összegyűjteni. Eddig a nagykapornaki és a hévízi önkormányzat adott 100, illetve 50 ezer forintot, s folyik a további szervezés.
Arany Gábor
forrás: ZH