Régóta tervezett program valósult meg 2009.11.11-én, amikor intézetünk tanácstermében akkreditált előadás keretében bemutatásra került egy olyan autoimmun betegség – a coeliakia, /gluténérzékenység/ melyről vagy nagyon sokat tud valaki, vagy nagyon keveset.
A Lisztérzékenyek Zala Megyei Egyesülete a Zala Megyei Kórház együttműködésével megszervezte A coeliákiáról, mint új népegészségügyi problémáról című előadást, melynek akkreditálásához segítséget kaptunk a kórház oktatási szervezőjétől Tóthné Födő Gyöngyitől.
Igen nagy volt az érdeklődés, mert megtelt a kórház 90 férőhelyes tanácsterme 66 szakdolgozó és 12 orvos szerzett 8 ill. 12 kreditpontot az előadáson. Örömünkre szolgált az is, hogy nem csak a szakembereket érdekelte ez, az alattomos betegség.
A neves szakemberek által bemutatott témák:
Dr. Korponay-Szabó Ilma egyetemi docens - Coeliákia megjelenési formái gyermekekben és felnőttekben
Dr. Kovács Mónika adjunktus - Coeliákia a sikertelen gyermekvállalás hátterében
Dr. Szenes Mária főorvos - Diagnosztikai szűrővizsgálatok felnőttkori coeliákiában
Dr. Tumpek Judit főorvos - Korszerű diagnosztikai lehetőségek
Dr. Szabados Katalin főorvos - Népességszűrés az alapellátásban
Pusztai Jánosné egészségfejlesztő - A coeliákia előfordulása Magyarországon
Szűcsné Dóczi Zsuzsanna betegjogi képviselő - Egészségügyi dokumentáció betegjogi vonatkozásai
Kiss Erika dietetikus - Gluténmentes diéta az EU-ban
Pusztai János szolnoki egyesületi elnök - Betegcsoportok és egyesületek szerepe a coeliákiások életének alakításában
A Lisztérzékenyek Zala Megyei Egyesülete 2007. június 16-án került bejegyzésre a Zala Megyei Bíróságon. Ezt megelőzően 2005. május 16-tól a bejegyzésig Klub-ként működött.
Az Egyesület célja a lisztérzékenységben szenvedő állampolgárok összefogása, képzésük segítése, közös programok, termékbemutatók, előadások szervezése, a lisztérzékeny betegek harmonikusabb életének elősegítése.
Fontosabb eredményeink: 2007-ben az önkormányzat segítségével megoldódott a lisztérzékeny, a cukorbeteg, a Crohn beteg és a tejcukorérzékeny gyermekek közétkeztetése, mely országos viszonylatban is kiemelkedő kezdeményezés volt.
2008-ban a 12-14 évesek körében elkezdtük szűrővizsgálatok elvégzését melynek célja a tünet és panaszmentes gyerekek vizsgálata, a rejtett betegség kimutatása - arra alkalmas módszerrel- a célbetegség fennállásának valószínűsítése vagy kizárása. Munkánkhoz segítséget kaptunk a Zala Megyei Kórház orvos igazgatójától, Dr. Csidei Iréntől, a Gyermekosztály osztályvezető főorvosától Dr. Gárdos Lászlótól és Dr. Szenes Máriától a Belgyógyászat főorvosától. A szűrések lebonyolításában segítséget nyújtanak: Vízváriné Nagy Katalin kistérségi vezető védőnő és az iskolák védőnői. A vizsgálatok jelenleg is zajlanak, melyeket pályázatokon nyert pénzből finanszírozunk. Anyagi támogatást kaptunk a Zala Megyei Közgyűlés Egészségügyi bizottságtól, illetve Zalaegerszeg Megyei Jogú Város Önkormányzatának, egyébb bizottságától, Polgármesterétől, a Városi Egészségügyi bizottságtól, a Hévíz Város Önkormányzatától. A ZTE kosárcsapat a jótékonysági mérkőzés teljes bevételét ajánlotta fel. Nagykapornak saját hatáskőrében végeztette el a szűréseket átvállalva az anyagi terheket is.
Köszönjük előadóinknak, hogy elfogadták a meghívásunkat, a Zala Megyei Kórház Igazgatásának, Dr. Szenes Máriának, Dr. Kovács Mónikának a segítségét.
Köszönjük a résztvevőknek, hogy megtiszteltek bennünket azzal, hogy meghallgatták az előadást.
Munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánunk!
Kóborné Csákvári Márta Tulit Pálma
elnök alelnök
A cikk szerzője: Tulit Pálma
Az előadáson készült fotókat itt találhatják: galéria